Prawo karne w pigułce, czyli co powinien wiedzieć każdy z nas?

Każdą osobę czekają poważne konsekwencje na skutek łamania prawa. Nieznajomość obowiązujących przepisów oraz konsekwencji wynikających z ich naruszenia nie jest żadnym wytłumaczeniem. Konsekwencje nieprzestrzegania prawa dotkną każdego z nas, nie ma znaczenia, czy stanie się to celowo czy przypadkowo.

Prawo karne: czym grozi nieprzestrzeganie przepisów?

Gdy działamy instynktownie, nierzadko nie rozważamy tego, czy jest to zgodne z przepisami prawa, a to może przyczynić się do poważnych konsekwencji i problemów. Wykroczenia i przestępstwa przydarzają się np. pracownikom oraz przedsiębiorcom, a w przypadku tych drugich mówimy przede wszystkim o zaniedbaniach skarbowych. Gdy przyjdzie nam zmierzyć się z konsekwencjami własnych niedopatrzeń albo błędów, konieczna będzie pomoc prawnika. By zawęzić poszukiwania do swojego regionu, wystarczy wpisać w wyszukiwarce internetowej np. prawnik Warszawa lub adwokat prawo karne Łódź. Ta dziedzina prawa charakteryzuje się sztywnymi zasadami postępowania narzuconymi przez ustawodawcę. Jak wiadomo, każde postępowanie niezgodne z prawem i znajdujące się w kodeksie mają być uznawane za przestępstwo oraz podlegają pod przepisy prawa karnego procesowego. W rezultacie, za popełnione wykroczenia czekać nas będzie kara określona przez sąd (dotyczy to zarówno przypadków przekroczenia, jak i naruszenia przepisów).

Prawo karne – w jakich sytuacjach nas nie dotyczy?

Postępowanie w sądzie przeciwko osobie winnej złamanie prawa rozpocznie się tylko w sytuacji, gdy wymagane okoliczności procesowe zostaną spełnione. Brak zapisu o danym czynie wraz z przewidywaną karą w kodeksie oznacza, że osoba będąca podejrzaną uniknie ponoszenia odpowiedzialności za popełnione czyny.

np. na skutek posiadanego immunitetu) oraz inne.