Wszystko, co powinieneś wiedzieć, zanim zdecydujesz się na zakup przed zakupem blachy na dach

W chwili planowania budowy domu czy wymiany pokrycia dachowego przychodzi moment, gdy musisz wybrać odpowiedni materiał, a tych w sklepach jest teraz całkiem sporo. Czytając poniższy wpis poznasz największe plusy jednego z takich materiałów, a dokładniej blachy dachowej.

Czym się kierować planując zakup blachy dachowej?

W trakcie zakupów materiałów trzeba pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Obok ceny trzeba zwracać uwagę zwłaszcza na grubość blachy – gruba blacha ma większy ciężar, ale jest też sztywniejsza oraz solidniejsza od swoich cieńszych odpowiedników. Następną istotną kwestią jest grubość i typ powłoki, zabezpieczającej całość — te najtrwalsze to HPS oraz PVDF. Istotny jest też typ zabezpieczenia przeciw korozji — szczególnie dla blachy wykonanej ze stali, ją pokrywa się zazwyczaj warstwą alucynku.

Którą blachę dachową kupić?

Blacha dachowa ma zróżnicowane parametry – różni się rodzajem materiału, ale też dopasowaniem do kształtu dachu. Obecnie najczęściej wybieranymi przez klientów są trzy rodzaje blach.

Blacha dachowa trapezowa jest w pełni gięta mająca na swojej powierzchni regularne załamania. To rodzaj pokrycia, który zapewnia dobre odprowadzanie wody. Blacha na dach płaska ma klasyczny, prosty kształt, który uzupełnia brzeg w postaci metalowej listewki. Dzięki swojej lekkości i nieskomplikowanej konstrukcji jest niedroga i łatwa w układaniu. Blachodachówka to najpopularniejszy wariant blachy, przede wszystkim ze względu na spore podobieństwo do dachówek ceramicznych. W sklepach znajduje się szeroki wachlarz odcieni i sporo wzorów, dzięki temu jest to materiał bardzo uniwersalny.

Blacha na dach – największe plusy

Jednym z największych walorów blachy dachowej jest jej uniwersalność. Ogromny wybór barw i wzorów powoduje, że sprawdza się w większości budynków. Jest to surowiec wysokiej jakości, wszystko dzięki dużej wytrzymałości oraz szczelności. Na liście wielu zalet, jakimi wyróżnia się blacha dachowa jest także łatwy montaż i możliwość dopasowania do dachu przez docięcie do każdej formy i wielkości. Do grona wad można zaliczyć z pewnością odgłos kropel deszczu, a także obecność śniegołapów, które są potrzebne na dachach o większym spadzie. Na szczęście zalet jest znacznie więcej, co sprawia, że blacha dachowa nadal jest numerem jeden w tematyce pokryć dachu.